Gündem

Hafize Gaye Erkan’ın aylık dört milyona Boğaz keyfi…

“İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onlarda kalıyoruz” sözleriyle Türkiye’deki kira fiyatlarını eleştiren eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Boğaziçi’ndeki Four Seasons Oteli’nde bir ay tatil yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onlarda kalıyoruz” sözleriyle Türkiye’deki kira fiyatlarını eleştiren eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Boğaziçi’ndeki Four Seasons Oteli’nde bir ay tatil yaptığı ortaya çıktı.

Geçen seneki seçim sürecinin hemen ardından 8 Haziran’da TCMB’nin ilk kadın başkanı olarak göreve başlayan ve 2 Şubat Cuma günü görevden affını isteyen ancak Resmi Gazete’deki yazıda görevden alındığı ortaya çıkan Hafize Gaye Erkan, 20 Mart’ta Boğaz’ın incisi Four Seasons Oteli’nde tatil yaptı.

Four Seasons Oteli’nde iki yetişkin, bir çocuğun konakladığı boğaz manzaralı bir süitin günlük fiyatı kahvaltı dahil 120 bin lira ila 140 bin lira arasında değişiyor. Yaklaşık bir haftalık konaklamayla bu miktar diğer ücretlerle birlikte bir milyon lirayı aşıyor. Bir aylık zaman zarfında ise bu miktar dört milyon lirayı geçiyor.

Merkez Bankası başkanlığı döneminde yaşadığı, annesinin evinin bulunduğu Kadıköy’de ortalama kira fiyatı ise 20-25 bin lira bandında.

25 bin liralık kira bir senede 300 bin lira yapıyor. 300 bin lirayı 13 ile çarpıp 3 milyon 900 bin liraya ulaştığımızda ise bu, Four Seasons Oteli’nde harcanan bir aylık paraya denk geliyor.

Öte yandan, Hafize Gaye Erkan’ın otelde misafir edildiği iddia edildi. O dönem tekstil sektöründe faaliyet gösteren Mesut Toprak ve Vedat Aşçı’nın sahibi olduğu Astay Gayrimenkul’ün 2004 yılında Yapı Kredi Bankası iştiraki Enternasyonal Turizm’den aldığı Atik Paşa Yalısı, lüks otele dönüştürülerek 2007 Haziran’ında kapılarını açtı.

Four Seasons Bosphorus şu an itibarıyla yönetim kurulu başkanlığını Mesut Toprak’ın yaptığı Tay Group bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Öte yandan, Hafize Gaye Erkan, görevden alınmasında babasını sorumlu tutuyor. Erkan’ın yakın çevresine bu konuda dert yandığı, Four Seasons Oteli’nde bu kadar süre kalmasının sebebinin babasından uzak kalmak olduğu öğrenildi.

Ocak ayında Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığı iddiasıyla CİMER’e şikayette bulundu. Bozkurt, Erol Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de iddia etti.

Bozkurt, CİMER’e verdiği dilekçede, “Sayın başkanımız Hafize Gaye Erkan Hanım’ın babası Erol Erkan Bey ve annesi Gamze Hanım protokole giriş yaparken, Erol Bey yanımdan geçerken, ‘bana bir uğrayabilir misin?’ dedi. Uğradım, ‘Başkanın odasına güvenilir ve sabit insanların giriş çıkış yapmalarını istiyorum. Siz de güvendiğimiz bir çalışansınız’ dedi. Sonra insan kaynaklarını arayarak benim artık kendilerine hizmet vereceğimi söyledi” dedi.

Hafize Gaye Erkan ve babası

“Erol Bey’e, ‘Benim okula giden 7 yaşında bir çocuğum var. Onu her gün okuldan almak zorundayım. Evli bir kadınım bu saatlere kadar çalışmak bana zor gelebilir’ dedim” diyen Bozkurt, dilekçeye şöyle devam etti:

“Erol Bey sinirlendi ve yüksek sesle, ‘Bunu söyleyen elemana çalışmıyor gözüyle bakarım. Biz sizin için Amerikalardan kalkıp geldik. Tüm düzenimiz bozuldu. Seni çalıştığın yerde oturtturmayacağım’ diye tehdit etti. Olayın ardından çıkışımın talimatı verildi. Destek hizmetleri müdürümüzle konuştuğumda, ‘talimat babadan geldi. Yapabileceğimiz bir şey yok maalesef’ diye yanıt aldım. Göreve iademi saygılarımla arz ediyorum.”

Büşra Bozkurt dilekçesinde ayrıca baba Erol Erkan için “Garip bulduğum şey kendisine bir oda ayrılması ve bize bu şekilde hükmedebiliyor olması. Genel müdürlere bile emir veriyor. ‘Bunların canını yakmazsak çalışan bulamayacağız’ diyebiliyor” dedi.

 

İlgili Haberler